top of page

KĀ SAGATAVOTIES 1 DIENAS PĀRGĀJIENAM

Updated: May 24



Tuvojas pārgājiens. Atvēri skapi, bet nezini, ko izvēlēties? Šis raksts ir tev! Neatkarīgi no tā, vai dosies ziemas aukstumā vai vasaras karstumā, funkcionāls pārgājiena ekipējums ir būtisks.

Ņem vērā, ka laika apstākļi tavā pilsētā un pārgājiena galamērķī nebūs vienādi. Kamēr Rīgā pavasaris uzņem apgriezienus, Līgatnē vēl var būt apledojušas takas. Izdari mājasdarbu - apskaties laika prognozi - labāk būt pārāk sagatavotam nekā nepietiekami sagatavotam.


1. Apavi un zeķes. Zini to teicienu, ka galvenais, ka kājas siltas? Tikpat svarīgi ir, lai apavi neberž, nespiež un zole nepārvērš katru otro soli kritienā. Pirmajos pārgājienos vasarā velc slēgtus sporta apavus vai pārgājiena zābakus drēgnākā laikā. Izvairies no gumijas zābakiem ar gludu zoli. Lai gan tie aiztur mitrumu, gumija neaizsargā no aukstuma. Izvēlies sintētiskās vai merino vilnas pārgājienu zeķes vai citas, kas nosedz potīti un ir augstākas par zābaka malu. Lasi sīkāk par apaviem ŠEIT .




2. Termo veļa. Svarīgi jebkuram apģērbam, kas ir tuvākais ādai, ir auduma spēja uzsūkt sviedrus no ādas un izvadīt tos uz auduma ārējo virsmu, kur tas var ātri izžūt. Svīsti un žūsti! Tāpat jebkurā pārgājienā sievietēm ērtāks varētu būt sporta krūšturis. Bet apakšdaļā izvēlei par labu jākrīt ērtai veļai, kas nespiež un negrauž. Diemžēl daļa mežģīņu šim kritērijam neatbilst. Lasi sīkāk par termo veļām ŠEIT.


3. Bikses. Ērtas un sportiskas! Iztēlojies, ka jākāpj uz visaugstākā pakāpiena, tieši tik elastīgām biksēm jābūt! Vasarā der sportiski šorti, bet legingi vai elastīgas, elpojošas bikses nodrošina lielāku aizsardzību pret odiem un brikšņos nesaskrāpē kājas. Izvēlies sintētiska auduma bikses, kas ātri izžūs. Kokvilnas un džinsa auduma bikses ātri uzsūc mitrumu un tajās kļūst auksti. Ziemā slēpošanas bikses intensīvākā gājienā var būt par karstu, bet, ja tā ir vienīgā izvēle, tad derēs.





4. Džemperis. Silts, pufīgs, vislabāk, flīsa vai vilnas, bet derēs jebkurš tavām kustībām. Šis ir slānis, kas nodrošina siltumu, saķerot silto gaisu pufīgajā materiālā. Standarta ieteikums ir izvēlēties vieglu vilnas vai flīsa džemperi un vieglu pufīgu jaku vai vesti, kas labi saspiežas, lai ērti paņemtu līdzi somā.


5. Jaka. Šis punkts ir visatkarīgākais no laika apstākļiem. Sausā un aukstā laikā der dūnu/sintētikas veste vai jaka, kura būs silta, bet neaizsargās no mitruma. Intensīvām aktivitātēm vislabāk noderēs, softshell, bet mitros laika apstākļos - membrānas jakas, kuras var vilkt vienas vai virs dūnu jakas. Atceries, ka ērtāk iet pārgājienā noteikti būs ar jaku, nevis mēteli. Ja Tev ir snovborda/slēpošanas jaka un ir ziema, lieliski, velc to! Lasi sīkāk par jakām ŠEIT.


6. Cepure, cimdi, šalle. Katrā sezonā vajag cepuri! Silta cepure vai ausaine turēs siltu galvu ziemā, cepure jeb kepons pasargās galvu no pārkaršanas vasarā. Vēsākā laikā šalles funkciju vislabāk pildīs tuneļšalles, jo tās neķersies brikšņos. Bet cimdi - cik salīgas ir tavas rokas un kādi būs laika apstākļi? Sausā, vēsā laikā derēs vecmammas adītie dūraiņi. Mitros laika apstākļos labāk izvēlēties cimdus ar ūdens necaurlaidīgu membrānu. Budžeta variantā var izmantot būvniecības cimdus, kuri paredzēti vēsiem un mitriem laika apstākļiem.





7. Lukturis/gaisma. Lai vai kāds lukturītis Tev būtu, vienmēr pārbaudi, vai tas strādā un tumsā būs pietiekoši gaišs. Papildus līdzi paņemtas baterijas nekaitēs. Ērtāks, protams, būs uz galvas liekams, bet, ja ir rokā turamais, ņem tādu! Nē, telefonā iestrādātais šoreiz nederēs, jo ārkārtas situācijā telefons būs nepieciešams lai sazvanītu glābējus.


8. Pudele, termoss, dzeršanas sistēma. Organismam nepieciešama regulāra šķidruma uzņemšana. Ūdens palīdz atvēsināt, kad ir karsts, sasilda, kad ir auksts, un nodrošinās muskuļu un locītavu pareizu darbību, lai izvairītos no traumām, galvassāpēm un dehidrācijas pārgājiena laikā. Vēsākā laikā izvēlies siltu tēju, bet karstā laikā ūdeni vari pievienot elektrolītu pulveri. Alkohola lietošana nav ieteicama, jo vēsā laikā rada mānīgu iespaidu par ķermeņa sasilšanu un jautrākā noskaņojumā vari paklupt un iegūt traumas.




9. Mugursoma. Izvēlies praktisku pārgājienu vai sporta mugursomu, tilpumā no 10-30 litriem, kurā nesīsi uzkodas, ūdeni, rezerves džemperi un citas nepieciešamās lietas. Somai vajadzētu būt ērtai, nodiluma un mitruma izturīgai. Somā iebūvēta gurnu josta un krūšu siksna ļaus somai labāk piegulēt tavai mugurai, padarot smagumu nešanu ērtāku. Kabatas iekšā un ārā palīdzēs labāk organizēt somas saturu, lai velkot ārā jaku, neizveļas ārā citi sīkumi.





10. Uzkodas/ēdienreizes. Vienas dienas gājienam izvēlies to, ko tiešām gribēsi ēst. Labākās būs uzkodas, kurās ir daudz ogļhidrātu, tauku un cukura, piemēram, Snickers, enerģijas batoniņi, šokolāde, mandeles vai cita veida rieksti. Pirms tam paēd brokastis! Regulāra ēšana pārgājiena laikā ļaus ķermenim pilnvērtīgi funkcionēt un būsi motivēts turpināt kustēties.


11. Nazis. Nē, nē, virtuves nazi līdzi ņemt nevajag (jo tas var tev pašam iedurties mugurā!). Izturīgāks pārgājienu nazis, multi-tool vai kompakts Šveices armijas stila salokāmais nazītis gan varētu noderēt notrīt iesmu desām vai sadalīt sviestmaizes šķēli ar draugiem.




12. Ēšanas piederumi. Tā kā nazis Tev līdzi jau būs, atliek karote, dakšiņa un ēdiena trauciņš. Protams, pārgājienu veikalos šim ir dažādi risinājumi, piemēram, salokāmās bļodiņas un sporki (karote un dakša - divi vienā!), bet neskrienot uz veikalu mierīgi var izlīdzēties ar jebkuru parastāko ēdamrīku un, piemēram, uzglabāšanas vai pusdienu trauciņu.


13. Aptieciņa. Pārgājienu veikalos ir iespējams iegādāties gatavus pirmās palīdzības komplektus, ko vari papildināt ar sev aktuālām zālēm. Ja zini, ka Tev kādreiz ir nepieciešamas zāles, ņem tās līdzi un informē pārgājiena biedrus! Komplektējot savu aptieciņu, pārliecinies, ka līdzi būs nospiedošs pārsējs, marle, plāksteri, dezinfekcijas līdzeklis, pretsāpju līdzekļi, folija sega. Var izmantot arī auto aptieciņu.


14. Pret odu/ērču līdzekļi. Pērc līdzekli, kuram sastāvā ir vismaz 30-50% aktīvā viela DEET. Iesakam pirkt izsmizināmu līdzekli, nevis aeresolu, jo lietošana būs taupīgāka un dabai draudzīgāka. Papildus, ejot pa garu zāli, bikses liec iekšā zeķēs un kreklu liec iekšā biksēs, jo tas palēninās ērces ceļu līdz tavam ķermenim. Ja tomēr ērce ir piesūkusies, iesakam izmantot ŠĀDU pretērču pinceti, kura izskatās pēc kazas kājas un dabūt to ērci pēc iespējas ātrāk ārā!


Svarīgākais princips, ko atcerēties gatavojoties jebkuram pārgājienam, ir ģērbties sīpoliņa principā jeb kārtās. Tas nozīmē, ka labāk vilkt 2 plānus džemperus kā vienu siltu, jo ejot var kļūt ļoti silti, vienu novilksi, ieliksi somā. Apstājoties palikt vēsi - izvilksi no somas otro džemperi un atkal kļūs silti.


Lai vai kā esi saģērbies, ielikt somā rezerves džemperi, mitruma izturīgu jaku vai lieku zeķu pāri var būt tiešām noderīgi. Ja ārā ir ziema un tev mājās ir tādas lietas kā apavu radzes vai bahilas, ieliec somā arī tās, var noderēt!


Un tomēr, ja pārskatot šo rakstu esi sapratis, ka Tavā skapī nav vēlamo lietu, bet esi gatavs tās iegādāties, šeit dažādi varianti Latvijā:


  • Pārgājienu ekipējums no kvalitatīviem ražotājiem, kas būtu ilgtermiņa investīcija piedzīvojumiem dabā: veikali Virsotne, Gandrs, Ceļotājs, Jahipaun, Arsenal vai Sportland;

  • Budžeta klases pārgājienu ekipējums, kas pilda funkciju un ir maciņam draudzīgāks: Decathlon ;

  • Nereti diezgan labas, gan jaunas, gan mazlietotas pārgājienu lietas var atrast Facebook grupā “Outdoor ekipējumu un citu fīču atdotava - mainītava - iegūšana”;

  • Ar labu pacietību, bet dažādas noderīgas pērles var atrast arī lietoto preču veikalos - gan Stock Store, kurā vairāk atradīsi sporta preces, gan pat vienkāršākajos Humana veikalos.

Comments


bottom of page